Wibratory Logopedyczne

You have no items.

ROZPOCZYNAMY PRZYGODĘ Z PISANIEM

Gdy dziecko rozpoczyna przygodę z pisaniem warto zapewnić mu fachowe wsparcie. Zaczynamy więc od analizy lateralizacji, dojrzałości systemu przedsionkowego, przyglądamy się wrażliwości dotykowej...Hm, najczęściej jednak ważne jest, żeby pisało prawą ręką i miało właściwy uchwyt (jeśli jest leworęczne można wspierać prawidłowy układ palców przy pomocy nakładki SOLO). Tymczasem zupełnie poważnie do naszego wsparcia można zaliczyć:

DŹWIĘK - JAKO MOTYWATOR I NAGRODA: dawniejsze pióra skrzypiały i dobrze, piszący miał informację zwrotną, że jego działania przynoszą skutek, że stalówka lub dzióbek styka się z kartką lub materiałem, ale wyobraźmy sobie, że do długopisu dołączony jest dzwoneczek lub moduł dźwiękowy, który nagradza melodyjką!

SMAK: palce zanurzone w Nutelli piszą po kromce chleba lub twardym ciastku, dekorują zygzakami urodzinowy biszkopt - oto nagroda i ćwiczenia w jednym;

CIĘŻAR: Pacjent zaczyna czuć w ręce przybory do pisania dopiero, gdy ważą  - odpowiednio dla jego systemu sensorycznego. Pomysł na długopisy dociążone nie jest fanaberią, ale reakcją fizjoterapeutów - w konsekwencji rynku tzw. assistive aids starą jak nauka.

ZAPACH: dorośli mówią o markerach, że śmierdzą, zupełnie inne zdanie mają często dzieci, dla których zapach jest bodźcem i przewodnikiem; pamiętajmy: farba ma fakturę, jest gęsta i ma określony zapach;

WSPARCIE PRIOPRIOCEPTYWNE: bardzo łatwo dostarczyć mięśniom bodziec, który zmieni ich napięcie dzięki wibracyjnym długopisom, takim jak WIGGLER, do którego można włożyć różne pismaki - stare kawałki kredek, małe kredki świecowe, krótkie wkłady, a efekt pracy dziecka jest zawsze niezwykły i dostarczający niespodzianek estetycznych; są również nakładki, które pomogą dziecku czuć ołówek - duże i grube BUTTER zapewnią odpowiednie wsparcie;

WSPARCIE SENSORYCZNE: Czy mały Jaś pisze ładniej z miękką nakładką?Może po prostu chodzi o to, że pomoże ona rozkładać siłę nacisku na ołówek?Czy Małgosia lubi pisać trzymając za to szorstkie, dziwaczne drewno na starym długopisie dziadka?Może zwyczajnie tekstura stymuluje jej potrzeby dotykowe. Użyjmy zatem nakładek z drażniącymi wypustkami. Dlaczego Jasiowi wypada ołówek z ręki, tak-  wiemy, że ma słabe mięśnie, ale nauczyliśmy go właściwego uchwytu!A może zapewnić mu "okres ochronny" włączając nakładkę ze skrzydełkami, która zabezpiecza przed ześlizgiwaniem się palców?Sensorycznie bogate w wypustki chyba najbardziej są nakładki MASSAGER i nowość - ŚMIESZNE STWORKI - polecamy dla dzieciaków wrażliwych!

WSPARCIE PRZEDSIONKOWE: pozwólmy na aktywność fizyczną podczas pisania, kreślmy wielgachne litery angażując motorykę globalną, róbmy zygzaki, naśladujmy ciałem kształt liter!

A jeśli dziecko ma słabe napięcie mięśniowe - spróbujmy naparstków pozycjonujących lub nakładek ze skrzydełkami, co zapobiegnie zsuwaniu się palców lub ich odrywaniu od przyborów.

Te i innych pomocy tuzin znajdziecie Szanowni Czytelnicy pod GUZIKIEM MAŁA MOTORYKA na stronie głównej!

A co jeśli dziecko gryzie przybory do pisania?

Wystarczy sięgnąć po BRICK STICKI  kupić designerskie NASZYJNIKI DO GRYZIENIA lub BRANSOLETKI - jest wiele produktów, które odciążą dziecko dostarczając stymulacji.

Pamiętajmy też, by nie pozostawać jedynie na produkcie, lecz skonsultować problem z logopedą - być może konieczne będzie dodanie elementów ćwiczeń z gryzakami lub tubkami dla ustalenia prawidłowej siły i stabilności żuchwy.